با وجود تحریم‌های آمریکا شرایط اقتصادی کشور به سمت بهبودی حرکت می‌کند

معاون اول رییس جمهور گفت: حذف وظایف سازمان‌هایی نظیر سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بهره وری که عملکرد آن‌ها با اعتماد و اطمینان مردم نسبت به تولیدات و خدمات در داخل و خارج از کشور ارتباط دارد، وسوسه‌ای خطرناک است و فعالیت اینگونه سازمان‌ها به هیچ عنوان نباید از صحنه کنار گذاشته شود.

اسحاق جهانگیری در مراسم روز جهانی استاندارد، اظهار داشت: برخی تصور می کنند که در دوران تحریم که با محدودیت مواجه هستیم نباید به این گونه سازمان ها که به نوعی احساس می شود وظیفه آنها ایجاد محدودیت است، توجه کنیم و باید آنها را از صحنه کنار بگذاریم اما فعالان اقتصادی نباید اجازه دهند که چنین زمزمه ای در کشور به راه بیفتد.

جهانگیری ادامه داد: برخی معتقدند که فعالیت سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان ملی استاندارد مختص دورانی است که فضایی آرام بر کشور حاکم است و امروز که تحت فشار و تحریم های ظالمانه قرار داریم نباید به این گونه سازمان ها توجه کنیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور مسیری طولانی را طی کرده اند و طی سال ها کار و تلاش به جایگاه امروزی خود دست یافته اند به گونه ای که تولیدات بسیاری از واحدهای اقتصادی و صنعتی کشور امروز از اعتبار جهانی برخوردار هستند و به برند بین المللی تبدیل شده اند که نباید اجازه دهند عدم توجه به استاندارهای لازم، منجر به پایمال شدن این دستاوردها شود.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با قدردانی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور که در شرایط خطیر و سخت اقتصادی فعلی مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: با روحیه و امیدی که در تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور سراغ دارم، این دوران سخت به خوبی پشت سر گذاشته خواهد شد.

جهانگیری تصریح کرد: گزارش ها و آمارهایی که از سوی سازمان های رسمی کشور منتشر می شود نشان می دهد که با وجود تحریم های شدید آمریکا و به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی که علیه ملت ایران به راه انداخته اند، شرایط اقتصادی کشور به سمت بهبودی حرکت می کند.

معاون اول رییس جمهور افزود: هم شاخص های کلان اقتصادی کشور نوید بهبودی می دهد و هم گزارش های دریافتی از بنگاه های اقتصادی بیانگر این است که وضعیت اقتصاد کشور به سمت بهتر شدن در حرکت است.

وی افزود: البته این به معنای نبود مشکلات و موانع پیش روی بنگاه های اقتصادی نیست اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که آمریکایی ها تصور می کردند با اعمال تحریم ها و فشارها، اقتصاد کشور دچار فروپاشی می شود و مردم در شرایطی قرار می گیرند که دست به اقدامات خشونت آمیزی زده و جمهوری اسلامی ایران نخواهد توانست که جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را مشاهده کند.

جهانگیری با تأکید بر این که خوشبختانه با ایستادگی مردم و پیگیری مدیران کشور توانسته ایم از دوران سخت عبور کنیم، خاطرنشان کرد: گزارش ها و آمار و ارقام نشان می دهد که امروز اقتصاد کشور هم به سمت رشد مثبت حرکت می کند و هم قادر به ایجاد اشتغال است ضمن آنکه گام هایی نیز برای کنترل نرخ تورم برداشته شده و بورس کالا به عنوان یک شاخص مهم اقتصادی از امید مردم به آینده اقتصاد کشور خبر می دهد و شاخص بورس جهش ها و رشدهای بزرگی را تجربه کرده است.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: این دستاوردها به معنای آن است که فعالان اقتصادی کشور و به خصوص بخش خصوصی وطن دوست و متدین، پای کشور و نظام ایستاده اند و به عنوان سربازان خط مقدم این جنگ اقتصادی عملکرد شایسته و مناسبی داشته اند.

جهانگیری تصریح کرد: این شرایط طولانی مدت نیست و زودگذر خواهد بود و نباید اجازه دهیم که مسیر رو به رشد و در حال توسعه کشور دچار آسیب شود و فعالیت واحدهای تولیدی کشور که امروز از جایگاه خوبی برخوردارند و تولیدات آنها مطابق استانداردهای بین المللی هست متوقف شود.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این که محیط زیست به معنای سلامت مردم است و در مسیر حفظ سلامت جامعه هیچ خط قرمزی وجود ندارد گفت: اگر قرار باشد یک واحد تولیدی به دلیل آسیب رساندن به سلامت مردم متوقف شود، اشکالی ندارد چراکه اصل سلامت مردم است.

جهانگیری با بیان این که بسیاری از بنگاه های اقتصادی استانداردهایی بالاتر و فراتر از استانداردهای سازمان محیط زیست و سازمان ملی استاندارد را رعایت می کنند بر لزوم استمرار و حراست از این روند تأکید کرد و گفت: تولید کالای با کیفیت و با قیمت مناسب در دوران تحریم ضروری تر از شرایط عادی است.

معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود از رییس سازمان ملی استاندارد و دست اندرکاران این سازمان به خاطر اقدامات انجام شده و دستاوردهای حاصله قدردانی کرد و گفت:‌ این سازمان استانداردهای بسیار خوبی را در سال های اخیر تدوین کرده و در اختیار واحدهای تولیدی قرار داده و در بخش بین الملل نیز عملکرد بسیار مطلوبی داشته و رتبه سازمان در بخش بین الملل افتخار‌آفرین است.

گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از واحدهای نمونه ملی در زمینه رعایت استاندارد با اهدای لوح تقدیر و تندیس علامت استاندارد ایران قدردانی شد.

منبع : سازمان استاندارد ایران


تاریخ انتشار 16-07-1398